Patryk Siedliński dołącza do zespołu Marie Zélie

2020 w Marie Zélie to rok rozwoju marketingu. Zespół został mocno wzmocniony osobowo, by sprostać wyzwaniom i zagospodarowywać nowe obszary. Jedną z nowych osób w Marie Zélie jest Patryk Siedliński, który zajmuje się m.in. koordynacją marketingu czy komunikacją biznesową naszej marki. Najważniejszym zadaniem dla Patryka i całego zespołu będzie zwiększanie świadomości o marce i dotarcie do nowych klientów w Polsce i za granicą.

Tomasz Laskowicz: Miałeś okazję pracować w wielu różnych środowiskach. Dlaczego zdecydowałeś się dołączyć do zespołu Marie Zélie i kiedy się to stało? 

Patryk Siedliński: O Marie Zélie usłyszałem już kilka lat temu, kiedy pracowałem w jednej z agencji marketingowych. Markę poznawałem również dzięki relacjom blogerów, z którymi miałem okazję współpracować. Przez kilka lat śledziłem Wasz rozwój, aż w pewnym momencie znalazłem ogłoszenie o pracę. Tak jak powiedziałeś, miałem okazję pracować w różnych środowiskach i Marie Zélie jest dla mnie kolejnym wyzwaniem. Z szeroko rozumianą branżą modową miałem przyjemność pracować już wcześniej, choćby z takimi firmami jak Esotiq, Batycki, również prowadząc szkolenia i kampanie reklamowe dla młodych polskich marek.

Do zespołu dołączyłem mniej więcej w połowie marca tego roku w dość nietypowym dla wszystkich czasie, tuż na początku pandemii. Z niektórymi współpracownikami  przez pierwsze miesiące miałem kontakt jedynie internetowy, co było niemałym wyzwaniem [śmiech] jednak dzięki uprzejmości całego zespołu udało mi się dość szybko odnaleźć w nowych zadaniach i obowiązkach.

Z Patrykiem Siedlińskim rozmawiał Tomasz Laskowicz [fot. J. Szyszka]

Jak wyglądała Twoja droga zawodowa przed Marie Zélie?

Swoją drogę zawodową rozpocząłem jako dziennikarz, po pięciu latach trafiłem do Wirtualnej Polski, gdzie zajmowałem się społecznościami (m.in. rozwijałem platformę dla blogerów), a następnie pracowałem w kilku trójmiejskich agencjach. Zakończenie pracy w jednej z nich stało się bodźcem do założenia własnego biznesu, dzięki któremu mogę brać udział w wielu projektach marketingowych, nawiązując współprace z rozmaitymi markami, np.  Wyborowa Pernod Ricard, Batycki, Polski Związek Piłki Nożnej czy Galeria Bałtycka (razem z zaprzyjaźnioną agencją HIDAY). W ostatnich latach byłem rzecznikiem prasowym w klubie piłkarskim Lechia Gdańsk – do moich zadań należało kierowanie komunikacją klubu, koordynacja zespołu biura prasowego i przede wszystkim współpraca z dziennikarzami.

Jakimi obszarami w spółce zajmujesz się na co dzień? 

Firma jest na etapie bardzo intensywnego rozwoju. Główne obszary mojej pracy to PR, komunikacja i marketing. Mocno działam w temacie bloga biznesowego i ogółu komunikacji w tym zakresie. Dodatkowo spoczywa na mnie kilka technicznych kwestii, między innymi związanych z optymalizacją działania newsletterów, oraz koordynacja działań całości zespołu marketingowego.

Mamy duże ambicje związane z rozwojem marketingu. Obecnie pracujemy nad zwiększeniem bazy klientek w Polsce, coraz szerzej komunikując najważniejsze zalety i przewagi konkurencyjne Marie Zélie – wygodne sukienki uszyte w Polsce z naturalnych materiałów, które czerpią z klasycznej elegancji. Dzięki szerokiemu wyborowi krojów i wzorów klientki mogą dobrać modele do własnych potrzeb, a zakupu dokonają szybko i wygodnie w internetowym sklepie. Jednym z ważniejszych celów marketingowych jest również znaczne wzmocnienie obecności marki wśród międzynarodowych influencerek. Tą drogą chcemy zbudować fundament dla rozpoznawalności marki na rynkach zagranicznych. W dalszych krokach będziemy łączyć płatne działania reklamowe ze zwiększaniem dostępności naszych produktów w kolejnych sieciach sprzedaży stacjonarnej i e-commerce za granicą. 

Patryk Siedliński przed Marie Zélie kierował komunikacją w Lechii Gdańsk, a także współpracował z takimi markami jak Wyborowa Pernod Ricard, Wirtualna Polska czy Batycki [fot. J. Szyszka]

Jak obecnie wygląda dział marketingu w Marie Zélie? Co zmieniło się na przestrzeni kilku miesięcy?

Na pewno dział został dość mocno rozbudowany. Obecnie działa w nim siedem osób. Wraz z Anną Wołosz koordynujemy pracę całego działu. Bardzo naturalnie wyklarował się pomiędzy nami podział obowiązków, gdzie część contentowa i wizerunkowa zostaje po stronie Ani, a kwestie bardziej techniczne, organizacyjne czy komunikacyjne należą do mnie. Jest z nami również Małgorzata Matysek, która prowadzi nasz fanpage na Facebooku oraz tworzy angażujące treści scalające całą społeczność. Świetnie czuje się w tematach modowych, lifestylowych, jak i w bardziej oficjalnej, biznesowej komunikacji. Dba również o poprawność publikowanych przez nas tekstów. Dodatkowo pojawił się nowy kierunek rozwoju, kładący duży nacisk na współprace z influencerami oraz skupienie się na content marketingu. Działaniami w tym kierunku zajmują się obecnie Zuzanna Stanecka-Domachowska i Konrad Wudarczyk. Za kampanie Google Ads oraz SEO odpowiedzialny jest Kamil Bullmann, a Jarosław Wolnik odpowiada za kampanie Social Ads w zakresie produktowym oraz wizerunkowym. 

W jaki sposób zmiany w obszarze marketingu przyczynią się do wzrostu marki? 

Działy marketingu powinny być tymi, w które mocno się inwestuje. Świat zmienia się bardzo dynamicznie, marketerzy mają twardy orzech do zgryzienia, jeśli chcą nadążać za zmianami i jednocześnie dopasowywać się do nich. Uważam, że obecne działania Marie Zélie są jak najbardziej odpowiednie. Im więcej osób specjalizujących się w konkretnej dziedzinie, tym lepiej.

Jakie projekty są obecnie w Marie Zélie najważniejsze z punktu widzenia marketingowego?

Jednym z większych projektów dla całej firmy jest na pewno zmiana platformy e-commerce, z której obecnie korzystamy. Będzie to milowy  krok w kierunku rozbudowy i przede wszystkim łatwości korzystania ze sklepu dla klientów nie tylko z poziomu komputera, ale także z innych urządzeń. Łączy się to także ze wzmocnieniem sprzedaży zagranicznej. Do tej pory pojawiliśmy się już na platformach, takich jak FactCool i Style Icon Butik. Niedługo będzie nas można znaleźć również na niemieckiej platformie Otto i Zalando. Zmiana systemu e-commerce będzie kluczowym czynnikiem, który przybliży nas do realizacji tych planów.

Ważnym elementem naszej strategii marketingowej jest również rozwój naszego zespołu foto-wideo. Regularnie organizujemy własnym sumptem profesjonalne sesje zdjęciowe w naszym showroomie i okolicach, a także mocno stawiamy na krótkie formy wideo, które prezentujemy w naszych sieciach społecznościowych. Dzięki nim klientki mogą obejrzeć nasze produkty w pełnej okazałości w formie filmów na Instagramie czy Facebooku. Nie zapominamy także o dłuższych produkcjach. Kilka dni temu premierę miał nasz wpisujący się w letni klimat film reklamowy „Marie Zélie – skarby znad morza”, w którym podkreślamy nasz związek z Gdańskiem, morzem i plażą.

Przygotowujemy się także do startu bloga konsumenckiego. Chcemy  kłaść nacisk na rozwinięcie naszych kanałów komunikacji z bazą konsumentów i zadbać o przekaz. Pragniemy wychodzić naprzeciw potrzebom klientek, tworzyć społeczność, a co najważniejsze – dbać o relacje wewnątrz niej. Chcemy je budować i pielęgnować poprzez wartościowe treści.

Jakie działania planujesz podjąć w najbliższej przyszłości?

Pracujemy nad dużymi zmianami w kontekście e-mail marketingu, ponieważ to dla nas ważny kanał komunikacji i sprzedaży. Ponadto stoi przed nami niemało wyzwań związanych z trwającą obecnie emisją akcji oraz zbliżającą się współpracą z platformą Seedrs, w związku z którymi czekają nas spotkania z inwestorami zagranicznymi. Musimy dokładnie przemyśleć działania  zarówno z biznesowego, jak i marketingowego punktu widzenia. 

Myślę, że na pewno wartościowym ruchem byłoby także zadbanie o rozwój obecności na platformie LinkedIn. W Marie Zélie bardzo dużo się dzieje. Jest się czym chwalić i trzeba to robić, a Linkedln to idealne ku temu miejsce. 

Napędza mnie poczucie, że jest co robić i że w zespole są ludzie zdeterminowani do pracy nad rozwojem i rozbudową marki. Nie pozostaje nic więcej – tylko działać!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *