Jaka jest sytuacja Marie Zélie?
- Sąd nie przychylił się do planów restrukturyzacji zobowiązań spółki. Musimy więc złożyć wniosek o upadłość Marie Zélie SA.
- Istnieje jednak szansa na kontynuację działalności marki pod warunkiem szybkiego wsparcia inwestorów w nowej spółce, która planuje ekspansję na rynek amerykański. Spółka pozyskała już pierwszych inwestorów.
- Wierzyciele mogą na tym zyskać, jednak bez inwestycji, Marie Zélie może na zawsze wstrzymać swoją działalność.
- Pierwsi amerykańscy inwestorzy już zainwestowali. Interesuje Cię inwestycja w Rosa Fortis, Inc., która wykupi Marie Zélie lub będzie działać pod nową marką, jeśli wykup się nie powiedzie?
Plan restrukturyzacji nieuwzględniony przez sąd
Otrzymaliśmy prawomocną decyzję sądu II instancji dot. układu, na który zgodzili się nasi wierzyciele w maju 2022 r. Sąd podtrzymał decyzję o niezatwierdzeniu układu. Tym samym zakończyło się postępowanie restrukturyzacyjne. Decyzja wynika przede wszystkim z braku środków potrzebnych do dalszej działalności. Czyli nowych inwestycji, których spółka nie pozyskała od rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego.
Składamy wniosek o upadłość
Jako zarząd spółki niezwłocznie, po przygotowaniu kompletu dokumentów, złożę wniosek o upadłość spółki. Mimo wielu prób nie udało się pozyskać odpowiedniego wsparcia inwestorów dla kontynuacji działalności spółki. Choć marka może nadal sprzedawać z powodzeniem, jeśli będzie zaopatrzona w nowe produkty, nie będzie mogła już tego robić w ramach Marie Zélie SA.
Kontynuacja działalności Marie Zélie ma sens
Marka może działać dalej, jeśli w krótkim czasie pozyskamy inwestorów do założonej już amerykańskiej spółki, która chce wykupić Marie Zélie i rozwijać ją, również na amerykańskim rynku.
Dlaczego to dobry pomysł? Przez ostatnie dwa lata przeszliśmy szereg zmian i jesteśmy gotowi do efektywnego działania, jeśli marka zostanie wykupiona do wypłacalnej spółki, która wznowi produkcję i zagwarantuje Klientom terminowe zwroty.
Efektywna organizacja działalności
Nasze koszty są zredukowane prawie do zera. Najcenniejszymi dobrami marki są nasi Klienci, rozpoznawalność marki, nad którą pracowaliśmy od 2016 r., oraz doświadczenie zdobyte przy obsłudze Waszych zamówień na kwotę 63 mln zł.
Tak, problemy finansowe spółki dotknęły bezpośrednio Was, naszych Klientów, nie powinno do tego dojść. Wierzymy jednak, że jeśli marka działać będzie w zdrowej finansowo spółce i będzie oferować atrakcyjne produkty, sprzedaż szybko wróci do dawnych, rekordowych poziomów.
Co jednak kluczowe, marka w nowej spółce może bardzo szybko osiągnąć zyskowność i ją utrzymać. Zagwarantuje jej to długofalowe bezpieczeństwo finansowe. Będzie więc mogła oferować wysoki poziom obsługi oraz atrakcyjną ofertę.
W ramach kolejnych zmian w organizacji realizacja zamówień i obsługa zwrotów zostaną przekazane do zewnętrznej firmy. Właściwie do dwóch firm — jednej w Polsce, obsługującej rynek polski i europejski — drugiej w USA, ponieważ chcemy rozwijać sprzedaż na rynku amerykańskim z bezpośrednią, szybką i tanią wysyłką.
Wykup marki przez nową spółkę
To dlatego w USA powstała nowa spółka, która pozyskuje kapitał od amerykańskich inwestorów, by wykupić Marie Zélie lub stworzyć nową markę, jeśli ten wykup się nie powiedzie.
Wykup Marie Zélie i jej wszystkich zasobów jest możliwy dzięki procedurze “pre-pack”, korzystnej dla wierzycieli. Spółka, która chce kupić przedsiębiorstwo Marie Zélie musi złożyć w sądzie ofertę o wartości zgodnej z wyceną biegłego sądowego.
Jeśli sąd oceni tę propozycję jako korzystniejszą dla wierzycieli, niż standardowo przeprowadzona upadłość, zatwierdzi ten wykup, a marka przejdzie w posiadanie składającego ofertę.
Dzięki tej procedurze syndyk może znacznie obniżyć koszty przeprowadzenia upadłości oraz szybko uzyskać zapłatę za majątek spółki. Pozwoli to szybciej wypłacić należności wierzycielom spółki.
Taka procedura może odbyć się prawdopodobnie jeszcze w tym roku, w najbliższych miesiącach. Marka może dzięki temu szybko wrócić do działania i oferowania produktów, na które czekają nasi Klienci. Jesteśmy gotowi, by szybko wznowić produkcję wyczekiwanych modeli.
Co z zaległymi zwrotami?
Przy upadłości spółki Marie Zélie SA nie ureguluje ona zaległych Klientom zwrotów. Możliwe, że w procesie upadłościowym syndyk wypłaci część należności. Spółka, która planuje wykup marki, ma jednak wstępne plany, by skompensować Klientom zaległości np. poprzez zaoferowanie bonów na zakupy w sklepie mariezelie.com. Taka możliwość jednak pojawić się może tylko, jeśli spółka pozyska inwestorów i przeprowadzi wykup marki.
Inwestycja w nową spółkę.
Pierwsi amerykańscy inwestorzy już dokonują inwestycji. Możliwa jest również inwestycja polskich inwestorów. Jeśli interesuje Cię inwestycja w spółkę, która będzie kontynuować działalność Marie Zélie lub stworzy nową markę, podaj swoje dane w formularzu, a dowiesz się więcej:
Co dalej?
Syndyk przeprowadzi postępowanie upadłościowe, w którym zajmie się upłynnieniem majątku spółki i pokryciem jej zobowiązań w wysokości i kolejności wymaganej prawem. Proces ten może zająć kilka lat. Jego zakończeniem będzie likwidacja spółki.
To kluczowe dla dalszej historii marki dni. Czy Marie Zelie może wznowić swoją działalność? Jeśli chcesz, żeby marka przetrwała, skontaktuj się z nami, by wesprzeć jej działalność w nowej spółce.