Podsumowanie 2021 roku i plany na 2022 rok

W 2022 roku mamy wiele ambitnych planów, w tym prywatną emisję akcji dla inwestorów indywidualnych, pozyskanie zagranicznego inwestora czy nowe kierunki — marketplace i NFT. Nie zapominamy oczywiście o ofercie produktowej, rozwoju naszego e-commerce oraz produkcji zagranicznej.

Za nami bardzo intensywny rok, który rozpoczęliśmy rekordowym w historii Marie Zélie kwartałem pod względem osiągniętych przychodów. Dobry start w nowy rok pozwolił nam na skupienie się na zmianach i nowych projektach, które realizowaliśmy z drugiej połowie 2021 roku. Jeszcze w pierwszej przeprowadziliśmy udaną emisję akcji, w której pozyskaliśmy 450 tys. zł.

Jednym z najważniejszych projektów, nad którymi pracowaliśmy w 2021 roku, jest start produkcji zagranicznej. Postanowiliśmy część naszych sukienek produkować w Bangladeszu i Turcji. Dzięki temu możemy zaoferować klientkom tańsze produkty (nawet o 1/3), które są nadal najwyższej jakości — tak jak dotychczas, gdy szyliśmy tylko w Polsce. Nie bez znaczenia jest również kwestia wyższej marży przy niższej cenie, dzięki której będziemy mogli dalej rozwijać naszą markę, poprawiając efektywność finansową. 

fot. J. Szyszka

Obniżenie ceny produktów poprzez realizację produkcji na większą skalę to bardzo ważny krok milowy w rozwoju spółki. Marka Marie Zélie została założona, by ułatwiać dostęp do pięknych i wygodnych sukienek z naturalnych materiałów. Po latach budowania dużej skali działania, dziś możliwe jest wykorzystanie tego wzrostu, by zaoferować klientkom bardziej przystępne cenowo produkty.

Pierwsze sukienki Rity (w czterech wariantach kolorystycznych) zaprezentowaliśmy w połowie grudnia i od razu okazały się hitem sprzedażowym — klientki doceniły cenę, jednocześnie chwaląc nadal najwyższą jakość. Pracujemy już nad kolejnymi modelami, które ujrzą światło dzienne niebawem. Więcej o produkcji zagranicznej pisaliśmy w tekście: Sukienki uszyte za granicą już w sklepie mariezelie.com.

Niemal równocześnie zadebiutowała sukienka Anna, czyli długo wyczekiwany model przed kolano, dla pań średniego wzrostu. To ukłon w ich kierunku, a także w kierunku klientek, które preferują delikatnie krótsze kroje. Anna również spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, co potwierdza zapotrzebowanie na nową kategorię sukienek. W 2022 roku planujemy dodać do oferty kolejne modele w proporcjach idealnych dla klientek o wzroście ok. 160-170 cm.

fot. J. Szyszka

W listopadzie wystartował nowy sklep internetowy Marie Zélie, który oparliśmy na silniku WooCommerce. Daje on nam dużo możliwości rozwojowych i choć zdajemy sobie sprawę z początkowych problemów, dziś sklep działa sprawnie, a ponadto cały czas pracujemy z naszymi podwykonawcami nad nowymi funkcjonalnościami oraz usprawnieniami, które pozwolą na jeszcze szybsze i przyjemne zakupy. Wraz z nowym e-commerce uruchomiliśmy usługę PayPo, która pozwala na opłacenie zakupów nawet po 30 dniach. To także spotkało się z ciepłym przyjęciem klientek, które mogą kupić produkt, przymierzyć go w domu, a dopiero po kilku dniach podjąć decyzję o pozostawieniu danego modelu u siebie.

Postanowiliśmy również wycenić wartość marki Marie Zélie. Eksperci z firmy Volante wycenili ją na 8,68 mln zł. Tak jak pisaliśmy kilka dni temu: „Wartość marki stanowi w biznesie bardzo często fundamentalną wartość dla przedsiębiorstw. Największe spółki na świecie są jednocześnie właścicielami najbardziej rozpoznawalnych marek. To od marki kupują klienci, z marką wchodzą w relacje, marki kochają albo wręcz przeciwnie. To marka jest dziś bardzo często gwarantem jakości, jakiej może spodziewać się konsument. Budowa silnej marki jest naszym priorytetem” (więcej).

W drugiej połowie roku doświadczyliśmy problemów w dalszej realizacji strategii osiągnięcia rentowności poprzez skupienie na szybkim skalowaniu produkcji. Strategia ta wymagała znacząco większych nakładów finansowych, niż to przewidywaliśmy. Podjęliśmy proces reorganizacji wewnętrznej firmy, redukując znacznie koszty prowadzonej działalności oraz upraszczając wiele procesów. Dziś jesteśmy gotowi do osiągnięcia zysku netto za 2022 r. przy innych założeniach i mniejszym zapotrzebowaniu na kapitał. 

Plany na 2022 rok

I właśnie zysk netto to główny cel spółki na nowy rok. Nowe modele, rozwój produkcji zagranicznej, prace nad konwersją w e-commerce oraz optymalizacja finansowa nam w tym pomogą. Jednocześnie planujemy realizację prywatnej emisji akcji dla inwestorów indywidualnych na 2 mln zł (uruchomiliśmy już specjalny formularz zapisu, w którym można niewiążąco wyrazić zainteresowanie udziałem) oraz opcjonalnie dodatkową emisję w formule crowdfundingu na 2 mln zł. Mogą to być już ostatnie emisje akcji dla inwestorów indywidualnych, przed zaangażowaniem inwestorów profesjonalnych.

Z końcem roku intensyfikujemy nasze działania fundraisingowe. Rozmawiamy i będziemy kontynuować rozmowy z profesjonalnymi inwestorami zagranicznymi, by zrealizować rundę finansowania na min. 2,5 mln EUR. Chcemy, by taka runda została zrealizowana w pierwszym kwartale 2021 r., ew. na początku drugiego kwartału.

fot. J. Szyszka

W 2022 roku planujemy poszerzyć i rozwinąć naszą działalność, uruchamiając marketplace Marie Zélie, gdzie klientki będą mogły znaleźć produkty innych firm, które będą dopełniały stylizacje — buty, biżuterię czy inną odzież, której akurat nie mamy w swojej ofercie. Pozwoli nam to stworzyć z mariezelie.com miejsce, gdzie klientki znajdą wiele jakościowych produktów w jednym miejscu. Jest to bardzo wydajny sposób na monetyzację zbudowanej przez nas wartości marki oraz zrealizowanie zysku ze sprzedaży poprzez stworzenie nowych możliwości zakupowych naszym klientkom i rozliczanie prowizji od sprzedających na naszej platformie. 

Rok 2022 to również czas wejścia Marie Zélie w świat NFT. Chcemy uruchomić sprzedaż pierwszych kolekcji NFT oraz zbudować społeczność NFT wokół Marie Zélie. To ambitny cel, a jednocześnie duża szansa na rozwój marki zarówno w zakresie tradycyjnej działalności e-commerce, jak i w światach metaverse. Rozmawiamy już z partnerami, którzy mogą nam pomóc rozwinąć działalność o technologię blockchain, dzięki ich doświadczeniu w tym obszarze. Niebawem na blogu opiszemy dokładniej nasze pomysły i samą ideę NFT.


Plany na 2022

  • Osiągnięcie zysku netto za rok 2022,
  • realizacja prywatnej emisji akcji dla inwestorów indywidualnych na 2 mln zł. (styczeń-luty),
  • opcjonalna dodatkowa emisja akcji w formule crowdfundingu na 2 mln zł. (luty-marzec),
  • rozmowy z profesjonalnymi inwestorami zagranicznymi i realizacja rundy na min. 2,5 mln EUR (styczeń-marzec),
  • rozwój oferty produktowej, w tym produkcji zagranicznej – pierwsza sprzedaż pokazuje bardzo obiecujące wyniki,
  • rozwój e-commerce na nowej platformie, rozpoczęty w listopadzie 2021 r.,
  • uruchomienie marketplace Marie Zélie z ofertą zbliżoną lub komplementarną do oferty marki,
  • sprzedaż pierwszych kolekcji NFT Marie Zélie, kolekcjonerskich dóbr cyfrowych w technologii blockchain.
fot. J. Szyszka

Nasze dalekosiężne cele

W Marie Zelie wierzymy w piękno. Oferujemy piękne, wygodne sukienki – na co dzień i na formalne okazje. Zostając rynkowym liderem w kategorii sukienek, w ciągu 15 lat chcemy dołączyć do 100 największych spółek odzieżowych na świecie. Plan na ok. 12 lat to zwiększenie rocznych przychodów z obecnego poziomu ok. 10 mln zł do 4 mld zł.

Już niebawem ruszy nowa, prywatna emisja akcji Marie Zélie SA. To może być jedna z ostatnich emisji akcji przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych. Zainwestować możesz również w umowę pożyczki na określony czas, z odsetkami nawet 8,4% w skali roku, wypłacanymi kwartalnie (kapital.mariezelie.com).

Zostaw swoje dane w formularzu, a przedstawimy Ci możliwości inwestycji!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *