Nowe szanse na rynku crowdfundingu inwestycyjnego

Październik to miesiąc przełomowych zmian na międzynarodowym rynku zbiórek typu equity crowdfunding. Pięciokrotne zwiększenie limitu zbiórek crowdfundingowych do poziomu 5 mln € i połączenie brytyjskich platform Seedrs i CrowdCube to nowe szanse dla spółek i inwestorów. 

Rozpoczęta w listopadzie 2017 roku pierwsza publiczna emisja akcji Marie Zélie w zaledwie 10 dni zebrała zapisy na wszystkie dostępne akcje o wartości 399 tys. zł (akcje2017.mariezelie.com). Była to maksymalna możliwa w tym czasie kwota zbiórki realizowana w ramach uproszczonej procedury emisji. Maksymalna kwota 100 tys. € w ramach zbiórki bez prospektu emisyjnego decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady UE  w lipcu 2018 roku została podniesiona do 1 mln €. 

Był to znaczący impuls do wzrostu popularności tej metody finansowania dla startupów i jednocześnie potencjał do rozwoju polskich platform crowdfundingowych, takich jak Beesfund.com i Crowdway.pl, które złapały wiatr w żagle dzięki możliwości prowadzenia większych zbiórek dla emitentów. 

Beneficjentem zmian była również spółka Marie Zélie, która zyskała możliwość uruchomienia nowych emisji akcji i przygotowania oferty dla inwestorów w ramach uproszczonej procedury, tj. bez prospektu emisyjnego. Emisje opierały się na uchwale Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, uchwale zarządu dotyczącego ceny emisyjnej i przygotowania Dokumentu Ofertowego, który wraz załącznikami przedstawiany był Komisji Nadzoru Finansowego. Ta procedura umożliwia startupom poszukiwania finansowania wśród inwestorów bez konieczności angażowania domu maklerskiego i generowania dodatkowych kosztów pozyskania kapitału. Od zakończenia pierwszej emisji w listopadzie 2017 roku Marie Zélie zaprosiła inwestorów do czterech kolejnych publicznych zbiórek crowdfundingowych, pozyskując łącznie kwotę ponad 2,85 mln zł. Historyczna lista poszczególnych publicznych emisji akcji Marie Zélie SA:
akcje2017.mariezelie.com
akcje2018.mariezelie.com
akcje2019.mariezelie.com
akcje2019k.mariezelie.com
akcje.mariezelie.com emisja zakończona we wrześniu 2020 roku.

W ostatnich dniach Parlament Europejski i Rada Europejska podjęły decyzję o podwyższeniu dotychczasowego limitu w ramach zbiórek publicznych do 5 mln €. Zmiany mają wejść w życie nie wcześniej niż w 2022 roku, jednak perspektywa dobrego kierunku rozwoju nadaje crowdfundingowi dodatkowego impetu. Zmiany przewidują również dodatkowe rozwiązania dla inwestorów w celu ułatwienia transakcji na rynku wtórnym, jeszcze przed debiutem giełdowym emitenta. Platformy cieszą się, że będą mogły zorganizować zbiórki o większej wartości, co przekłada się na ich przychody. Już dziś platforma Beesfund chwali się realizacją zbiórek o łącznej wartości przekraczającej 56 mln zł (wśród nich jedna z emisji Marie Zélie: akcje2019k.mariezelie.com). Crowdfunding udziałowy w Polsce finansuje startupy z różnych branż – od spożywczej po technologiczną, a nawet produkcję filmów! 

Światowi liderzy w pozyskiwaniu finansowania poprzez mechanizm crowdfundingowy to Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Portal Statista.com prognozuje, że tylko w 2020 roku wartość zbiórek dla tych dwóch krajów to odpowiednio 438 mln $ i 59 mln $. 

Podane wyniki crowdfundingu w US to efekt włączenia wartości zbiórek realizowanych na portalach Kickstarter.com i Indiegogo.com, które mają charakter crowdfundingu nagrodowego, gdzie społeczność finansuje powstanie produktu w zamian za darmowy dostęp do produktu, preferencyjną możliwość zakupu lub inną formę wynagrodzenia bez oferowania akcji. 

W UK rynek crowdfundingu zdominowany jest przez portale Seedrs.com i Crowdcube.com działające w formie crowdfundingu udziałowego, gdzie inwestorzy w zamian za wkład kapitałowy obejmują akcje spółki. W październiku oba brytyjskie portale ogłosiły połączenie sił, zapowiadając stworzenie jeszcze lepszej oferty dla spółek i inwestorów. 

To dobra wiadomość także dla obecnych i przyszłych inwestorów Marie Zélie. Już w czerwcu chwaliliśmy się przyszłą emisją na platformie Seedrs.com. Dzięki połączeniu dwóch największych platform brytyjskich nasza emisja skierowana zostanie do jeszcze szerszego grona inwestorów międzynarodowych. Seedrs i Crowdcube pomogły dotąd zdobyć finansowanie dla ponad 1500 spółek na łączną kwotę ponad 2 mld funtów. 

Już teraz zapraszamy inwestorów do nadchodzącej emisji akcji. Niezobowiązującą deklarację dotyczącą planu inwestycji w spółkę złożyć można tutaj. Inwestorzy, którzy wypełnią formularz, dowiedzą się jako pierwsi o możliwości inwestycji w Marie Zélie poprzez największą brytyjską platformę crowdfundingową. Zapraszamy do inwestycji w piękno w gronie międzynarodowych inwestorów!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *